Дома Фудбал Англија Голгетерско деби на Ван Дијк во дресот на Ливерпул: Манчестер славеше во финишот против Дерби (ВИДЕО)

Екипата на Ливерпул славеше во дербито против Евертон во рамки на ФА Купот.

Милнер во 35. минута преку пенал му донесе водство на домашниот состав, и со тој резултат се замина на паузата.

Во второто полувреме, во 67. минута Сигурдсон го израмни резултатот за нови возбудувања во продолжението.

Во своето деби, Ван Дијк покажа зошто е најскапиот дефанзивец во историјата, па на пет минути до крајот му донесе голема победа на Ливерпул и ги постави конечните 2:1.

Во вториот вечерашен меч, Јунајтед славеше против Дерби Каунти. Финишот на мечот донесе возбудувања, кога во 84. минута најпрво Лингард ја погоди противничката мрежа, а потоа во 90. минута Лукаку го постави конечниот резултат.