Дома Македонски спорт Мак ракомет Во полувреме со 26 гола Македонија на минус осум против Холандија

Во полувреме со 26 гола Македонија на минус осум против Холандија

По 30 минути во СЦ „Борис Трајковски“ македонската женска репрезентација има негатива против Холандија од минус осум (9:17)

За разлика од тврдиот почеток на натпреварот со Франција, со Холандија денес од самиот старт гостите лесно ја погодуваа нашата мрежа. Брзо преку Игнер постигнаа Холанѓанките поведоа со 2:0, а ние во четвртата минута преку Дабевска го постигнавме првиот гол.

По тој гол на Дабевска следуваше серија на Холандија 0:4, за таа серија на гостинските ракометарки придонесе и исклучувањето од две минути на Симона Маџовска во шестата минута.

Избраничките на Савевски серијата ја прекинаа во 10-тата минута кога преку Кипријановска намаливме на 6:2. Со голот на Ангела Јанкуловска во следниот напад и за првпат успеавме да врземе и два гола. (3:6).

По тие наши два гола следуваа три на Холанѓанките, за точно на средина од полувремето преку Моника Јанеска да намалиме на 4:9. Не сме менуваше многу сликата на теренот и во следните минути, играта во одбраната беше нешто што недостасува во нашата селекција.

Сара Ристовска имаше одлични минути во кои изнуди пробивање при еден напад на Холандија и постигна два брзи гола, па во 22. минута имавме 7:13. Треба да се спомене и одбраната на Матеа Чурлиновска пред голот на Ристовска. Претходно една запиша и Јована Мицевска.

На пет минути до крајот од првиот дел Ристовска повторно украде една топка ја пронајде Јована Саздовска која не пропушти да реализира зицер за 8:14.

Со оглед на неколку не реализирани контри кои ги имавме негтивата од минус осум која ја имавме сигурно можеше да биде и помала.

Најефикасна на полувремето беше Ристовска со три гола, Јанеска постигна два, а по еден имаа Дабевска, Кипријановска, Саздовска и Јанкуловска.