Дома Фудбал Лига на шампиони Винисиус погоди, Де Брујне го ископира, реми во Мадрид🎥

Винисиус погоди, Де Брујне го ископира, реми во Мадрид🎥

Манчестер Сити подобро го отвори натпреварот, го имаше поседот и го контролираше натпреварот, но не создаде посериозна шанса.

После првичното одмерување на силите и големата борба на средината на теренот, Реал дојде до водство во 36-та минута со голот на Винисиус.

Модриќ одлично го проигра Камавинга, овој го најде Винисиус, кој со одличен шут од дваесетина метри го матира Едерсон и со тој резултат се замина на одмор.

Во второто полувреме „граѓаните“ влегоа поодлучно и првата шанса ја имаа преку Де Брујне, но одлично одбрани Куртоа.

Реал не успеваше да се ослободи од пресингот и да изрежира добра акција, а во 67-та минута Де Брујне од скоро идентична позиција со проектил го совлада Куртоа за 1:1.

До крајот Реал се обидуваше да дојде до предност, шанси имаа Бензема со глава и Чуамени, но Едерсон запиша одлични одбрани.

Патникот во финалето ќе биде решен на реваншот за седум дена на „Етихад“ каде двомечот започнува од „нула“.