Дома Фудбал Англија Видео: Салах погоди и не прослави, мајсторски лоб на Вилијан – Реми на „Енфилд“

Дербито на колото во Премиер лигата се одигра на „Енфилд“, каде што Ливерпул го пречка Челзи.

Во овој натпревар победа забележаа домаќините и тоа со голот на Мохамед Салах кој своевремено го носеше дресот и на клубот од Лондон,

После првото полувреме во кое не видовме премногу шанси за погодок, најдобрата ја пропушти Еден Азар.

Вториот дел донесе нешто поинтересна игра, Челзи знаеше да се закани преку Мората и Азар, но изостануваше реалиацијата. Ливерпул до водство стигна 65 минута. Салах тргна кон голот на Куртоа, го проигра Чемберлејн кој одлично му воврати, а Еѓипќанецот успеа да го совлада Тибо Куртоа.

Се играше 85 минута кога Челзи успеа да стигне до изедначување. Стрелец на голот беше Вилијан кој со мајсторски лоб удр го совлада Симон Мињоле за конечни 1:1