Дома Фудбал Англија Видео: Мата како во најдобрите денови, Лестер со играч помалку до бод во последната секунда!

leicester united

Хуан Мата играше како во најдобрите денови, но сепак Јунајтед не успеа да победи.

Фудбалерите на Лестер и Манчестер Јунајтед ремизираа 2:2 во последниот натпревар од 18 коло во Премиер лигата.

Во неверојатна завршница, Лестер со играч помалку во последната секунда успеа да дојде до бод и веројатно да го одлучи шампионот на Англија.

Лестер во водство дојде во 27 минута кога мрежата на Де Геа ја погоди Варди. Јунајтед тргна во офанзива, а во натпреварот „ѓаволите“ се вратија во финишот од полувремто кога Мата ја погоди мрежата на „лисиците“.

До пресверт избраниците на Мурињо успеаа да стигнат на истекот на еден час игра, а стрелец на голот повторно беше Хуан Мата. Нешто подоцна исклучување заработи Амарти во редовите на домаќинот.

Во последните минути од натпревар Мегвајер успеа да ја погоди за израмнување и веројатно да му донесе титула на Манчестер Сити кој во овој момент има 13 бодови предност.