Дома Фудбал Лига на шампиони Видео: ЛШ Голеада на три средби, „спијат“ стрелците во Манчестер и Неапол

ВНа полувремето на седум натпревари во Лигата на шампионите најубедливи се екипите на Лајпциг и Ливерпул.

Одличниот тим на Јирген Клоп, има веќе голема предност од 0:3. Ливерпул на самиот старт преку Фирмино уште во втората минута дојде предност, Мане зголеми на 0:2, а за убедливо водство се погрижи повторно Фирмино со својот втор погодок.

Предност од 0:3 има и германски Лајпциг на гостувањето против Монако. Германците до предност стигнаа во шестата минута од средбата кога Џемерсон со една неспретна реакција ја погоди својата мрежа. Вернер само три минути подоцна зголеми на 0:2, а истиот играч во 31 минута со гол од пенал стрелаше за 0:3.

Реал Мадрид исто така има предност на гостувањето во Апоел со 0:4, а стреллци на головите беа Лука МодриќКарим Бензема и Начо.

Борусија Дортмунд има предност од 1:0 во дербито на вечерта против Тотенхем, стрелец на пгодокот беше Габонецот, Пјер Емерик Обамејанг.

На натпреварите Наполи – Шахтјор и Манчестер Сити – Фејенорд мрежите мируваат.