Дома Фудбал Англија ВИДЕО: Дербито на Манчестер за Гвардиола – „граѓаните“ лидери со плус два!

Денешните натпревари во рамките од 12-тото коло во Премиер лигата ни го донесе и дербито на Манчестер.

Манчестер Сити го победи Манчестер Јунајтед со 3:1 и се врати на врвот на табелата со два бода предност во однос на Ливерпул.

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓

Шпанецот Силва ги доведе „граѓаните“ до водство од 1:0 после 12 минути игра. Тоа беше и единствениот гол во првите 45 минути.

На самиот старт на второто полувреме Серхио Агуеро после една одлича асистенција од Марез го совлада Де Геа за 2:0. „Ѓаволите“ се вратија во игра 10 минути подоцна кога Ентони Марсијал реализираше најстрога казна. Конечните 3:1 ги постави Гундоган во 86-тата минута.

Со оваа победа Манчестер Сити стигна до бројката од 32 освоени бодови, додека тимот на Мурињо после 12 кола ќе остане на осмата позиција.