Дома Фудбал Лига на шампиони Видео: Ајакс си осигура осминафинале, Плзен ја шокира ЦСКА

Гигантот од Амстердам рутински славеше на гостувањето кај АЕК со 2:0 и си осигура пласман во нокаут фазата. Плзен победи во Москва и му ја олесна работата на Реал и Рома.

АЕК на домашен терен одолеваше на нападите на Ајакс скоро 70 минути, но потоа српскиот репрезентативец Душан Тадиќ со два брзи гола, во 68-та и 72-та минута му донесе победа на холандскиот тим.

Ајакс сега има 11 бода и е сигурен осминафиналист, а ќе го чека исходот на Баерн за лидерското место во групата.

Во Москава ЦСКА доживеа пораз од Плзен со 2:0 иако имаше водство со голот на Власиќ во 10-та минута. Гостите успеаа со два гола во второто полувреме да направат пресврт, па сега и математички Рома и Реал Мадрид се осминафиналисти.