Дома Фудбал Англија Вечерва се постигна еден од најубавите голови оваа сезона во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Вечерва во рамките од 28-то коло во Премиер лигата се играат неколку натпревари.

Еден од нив е и натпреварот помеѓу Њукасл и Барнли. Барнли игра одлично и е во серија од девет натпревари без пораз што е фантастична низа за овој клуб. Меѓутоа вечерва Њукасл стигна до предност од 2:0.

До водство домаќинот стигна во 24-та минута преку Шар кој испрати вистинска бомба кон противничкиот гол. Топката од стативата заврши во мрежата на чуварот на мрежата на Барнли кој на овој силен удар немаше шанси да реагира.

Подоцна предноста за Њукасл после една одлична акција ја зголеми Лонгстаф на седум минути пред крајот на полувремето.