Дома Фудбал Германија Вердер во драматичен натпревар ја елиминираше Борусија – мајсторијата на Ројс не беше доволна (ВИДЕО)

Вчера во германскиот куп после голема драма Вердер ја победи Борусија Дортмунд и се пласираше во четвртфиналето.

Видовме навистина буквално, добри потези, судиски грешки, шест голови и пенали по кој се реши патникот во полуфиналето.

После регуларните 90 минути резултатот беше 1:1. Погодуваа Рашница во 5-тата и Ројс во судиското продолжение од првото полувреме.

Во продолженијата Борусија два пати доаѓаше до предност со головите на Пулишиќ и Хакими, Вердер пак се враќаше преку Пизаро и Харник. Така се пристапи кон изведувањето на удари од белата точка.

Пенал рулетот донесе среќа за Вердер каде што славеа со 4:2