Ракометарите на Вардар не чекаа долго за прва победа во претсезоната. По поразот од Хамбург (25-31), во вториот меч на турнирот во Германија го совладаа Фуксе Берлин, со 32-24.

Освојувачот на ЕХФ-купот можеше да се носи со Вардар само во одредени делови од мечот, особено во првото полувреме. Беше релативно изедначено, додека Вардар не направи чекор напред и на пауза замина со 15-13.

Во првите 15 минути од вториот дел Фуксе постигна само три гола, а Вардар почна да се одлепува, водејќи со 20-16. Во добро светло се покажа голманот Дејан Милосављев со девет интервенции, овозможувајќи им на своите колеги да го зголемат водството до крајот.

Дибиров со седум и Криштопанс со шест гола беа најефикасни меѓу црвено-црните.