Дома Македонски спорт Мак ракомет Вардар покажа „заби“, но Монпелје славеше во Скопје (ФОТО)

Вардар покажа „заби“, но Монпелје славеше во Скопје (ФОТО)

Вардар денес го одигра последниот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите против Монплеје.

Стартот од натпреварот денес ветуваше. И покрај сите проблеми Вардар започна херојски и водеше 3:0. Тогаш гостите го постигнаа првиот гол. Следуваа нови два гола на Вардар за 5:1. Марко Кизиќ беше брилијантен на голот, меѓутоа Вардар во следните минути не беше толку ефикасен, па Монпелје се врати во игра. Првпат до изедначување стигнаа на 6:6. Во наредниот период гледавме игра гол за гол, Монплеје првото водство во натпреварот го имаше во 19. Минута (8:9).

Монплеје поведе и со два гола разлика, но Вардар не се предаваше па го изедначи резултатот во 22. минута (11:11). По изедначувањето на Вардар Кизиќ повторно блесна на голот и Вардар имаше напад за да ја врати предноста. Вардар погреши, меѓутоа и Французите погрешија пред нашиот гол, Овој пат Вардар не ја пропушти шансата и со голот на Дибиров го врати водството (12:11).

Последните пет минути донесоа изедначена игра, па резултатот по првиот дел гласеше 13:14.

На стартот на вториот дел гледавме слична игра Монпелје имаше предност, меѓутоа во најголем дел таа изнесуваше 2-3 гола разлика. Како што одминуваше натпреварот Вардар како да снемуваше сили, па гостите на 10 минути пред крајот стигнаа до највисоки +5.

На седум минути до крајот Кизиќ одбрани зицер при резултатот 25:28. Тука Вардар имаше прилика да дојде на -2 и да се врати во игра, за жал тој напад Стоилов од пикерската позиција не го реализраше. Монпелје, повторно погреши, па Вардар имаше и уште една шанса. Овој пат Чупиќ погоди и на пет минути до крајот Вардар имаше -2.

Во следната акција Кизиќ повторно блесна, а Горбок погоди на спротивната страна за 27:28. Монпелје водството од два гола го врати во 27. минута (27:29). Ова беше и периодот кога Вардар ја загуби последната шанса за пресврт, бидејќи следуваше наше промашување, по кое тие на празен гол реализираа за +3.

На крајот Вардар изгуби со 27:31.

Овој пораз значи и дека во нокаут фазата црвно-црните одат како шестопласирани.