Дома Останати Кошарка НБА Блескаа Балканците: 50-ка со дабл-дабл на Дончиќ, одличен беше и Јокиќ!

Блескаа Балканците: 50-ка со дабл-дабл на Дончиќ, одличен беше и Јокиќ!

Изминатата ноќ во НБА лигата главни на паркетот беа Балканците. Лука Дончиќ постигна 50 поени против Хјустон, додека Јокиќ уфрли 29 во кошот на Портланд.

Далас триумфираше со 112:106 со Хјустон. Започнаа Мавси добро имаа предност во првото полувреме, но противникот со одлична игра во третата четвртина се врати во игра. Следуваше неизвесна завршница во која Далас сепак ја задржа предноста.

Лука Дончиќ повторно беше лидерот на својот тим со дабк-дабл од 50 поени, 10 асистенции и осум скокови. Во редовите на Хјустон најефикасен беше Џабари Смит со 24 постигнати поени.

Денвер на Јокиќ исто така славеше победа, беа подобри од Портланд со 120:107. Јокиќ оствари учинок од дабл-дабл со 29 поени, 11 скокови и осум асистенции.