Дома Фудбал Германија Баерн го потопи Леверкузен во дербито во Бундеслигата 🎥

Баерн го потопи Леверкузен во дербито во Бундеслигата 🎥

Натпреварот помеѓу Баер и Баерн Леверкузен беше најавен како дерби на колото во Бундеслигата, но на теренот сликата беше сосема поинаква.

Тимот на Ханси Флик демонстрираше сила и во првите 45 минути го потопи Баерн После првото полувреме Баерн имаше 0:5 и се најавуваше уште поголема катастрофа на Леверкузен.

Сепак, во вториот дел Баерн подзастана, а Леверкузен колку-толку избегна погоелм срам. По два гола за Баерн постигнаа Левандовск ии Гнабри, а еден беше дело на осум. Голот за утеха за екипата на Леверкузен беше дело на Патрик Шик.

Баерн после осум натпревари е прв со 19 бода, додека Леверкузен е трет со 16 бода.