Дома Фудбал Лига на шампиони Ајнтрахт направи „чудо“, Тотенхем се спаси 🎥

Ајнтрахт направи „чудо“, Тотенхем се спаси 🎥

Тотенхем и Ајнтрахт Франкфурт патуваат во осминафиналето после вистинска драма во групата Д.

Ајнтрахт направи вистинско „чудо“ и со пресврт славеше над Спортинг Лисабон во дирекниот дуел. Домаќините имаа водство на полувреме и во тој момент беа првопласирани во групата, во германскиот клуб направи пресврт во второто полувреме (1:2) и стигна до второто место во групата.

Тотенхем се спаси во Франција, го победи Марсеј во последната минута и се избори за пласман во нокаут фазата. Марсеј имаше водство на полувреме, но Ленгле донесе израмнување. Во последните минути Колошинац промаши чиста шанса, а Хојберг казни во 95-та минута со гол за победа и прво место во групата.

Баерн Минхен со 2:0 го победи Интер во дербито на „Алијац Арена“, а со идентичен резултат славеше и Ливерпул над Наполи.

Барселона во меч без резултатско значење славеше на гости кај Викторија Плзен со 2:4, а Ајакс се погрижи за Ренџерс да заврши без освоен бод и победи со 1:3.