Дома Фудбал Лига на шампиони Атлетико си ја заврши работата во Данска, ладен туш за Наполи

Атлетико си ја заврши работата во Данска, ладен туш за Наполи

Во рамки на Лига Европа вечерва во терминот од 20:05 се одиграа последните шест натпревари.

Атлетико славеше на гостувањето во Копенхаген, со 4:1. Фишер го донесе домашниот тим во водство во 15. минута од мечот, но тоа траеше дури пет-шест минути. Нигез израмни на асистенција на Гризман, а до полувремето „Јорганџиите“ направија пресврт во своја корист благодарение на Гамеиро.

Во продолжението уште два погодоци во мрежата на Данците, Гризман и Витоло беа стрелци.

Лајпциг со победата во Наполи направи голем чекор кон осминафиналето. Наполи поведе преку Унас на почетокот на второто полувреме, но Вернер и Брума режираа пресврт и натпреварот заврши со резултат 1:3.

Стеауа славеше над Лацио пак, во Букурешт. Французинот Гохер им донесе триумф на Романците, го постигна единствениот погодок на мечот по половина час игра.

Минимален триумф запиша и Селтик против Зенит, Мекгрегор му донесе победа на шампионот на Шкотска во 78. минута.

Лион направи голем чекор кон следната рунда, па пред својата публика славеа над Виљареал со 3:1.

Ндомбеле и Фекир ги постигнаа првите два погодоци за домашните на почетокот на второто полувреме, Форналс намали на 2:1во 63. минута, а конечниот резултат го постави Депај десеттина минути пред крајот.

Истиот резултат беше и на мечот помеѓу АЕК и Динамо Киев.