Дома Топ вести Атлетико го слави Облак. Погледнете ги најинтересните моменти од битката за четвртфиналето на ЛШ

Атлетико Мадрид се пласираше во четвртфиналето на Лигата на шампионите откако пред своите гледачи го надополни поразот од Интер од 0:1 во првиот натпревар, а потоа и 0:1 во реваншот во Мадрид.

Натпреварот заврши со резултат 2:1 за Атлетико, а откако немаше голови во продолженијата, победникот беше решен со подобро изведување пенали.

Интер поведе со голот на Федерико Димарко во 33. минута, а Атлетико направи пресврт со головите на Антоан Гризман во 35. и Мемфис Депај во 85. минута од натпреварот.

Херој на Атлетико беше голманот Јан Облак, кој при изведувањето на пенали ги запре ударите на Алексис Санчез и Дејви Класен.