Дома Фудбал Лига на шампиони Арсенал во друштво на Милан, Дортмунд и француски Марсеј во осминафиналето во ЛЕ (ВИДЕО)

Во рамки на реванш натпреварите во Лига Европа, се одиграа последните неколку средби во терминот од 21:05.

Росонерите успеаа да слават минимално против Лудогорец со 1:0, а единствениот стрелец на мечот беше Борини во 21. минута.

„Топчиите“ запишаа пораз иако истиот повторно благодарение на добро одиграниот прв меч ги однесе во осминафиналето. Најпрво во само една минута Остерсундс создаде позитива од два погодоци, а потоа Колашинац намали на 1:2 со што го постави и конечниот резултат.

Дортмунд се извлече, па одигра реми кај Аталанта на гости. Италијаните го отворија резултатот, а гостите подоцна успеаа да изедначат.

Марсеј загуби кај Брага со 1:0, Атлетик Билбао загуби во последните моменти од Спартак Москва ос 1:2, а Салзбург славеше над Реал Сосиједад со 2:1 и обезбеди пласман во осминафиналето.