Дома Фудбал Репрезентации Аргентина без Меси го потопи Мексико, хет-трик постигна напаѓачот на Интер (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Аргентина вчера го одигра можеби и најдобриот натпревар под водство на Лионел Скалони, Аргентинците го декласираа Мексико со 4:0 во пријателски натпревар во Тексас.

Во овој натпревар Аргентина играше без Меси кој и понатаму не е спремен за игра, место него фантастичен беше Лаутаро Мартинез. 22 годишниот напаѓач на Интер постигна хет-трик и тоа за едно полувреме, а освен тоа изнуди и пенал кој во гол го претвори Ленардо Пардес.

Во второто полувреме Скалони направи бројни измени, Аргентина го намали интезитетот, па Мексико и добро помина.

Ова е прв пораз на Герардо Мартино откако стана селектор на Мексико. Мексико последен пат ја победил Аргентина последен пат во 2004 година.