Дома Македонски спорт Мак ракомет АЕК падна во Битола, Е.Пелистер слави европска пролет!

АЕК падна во Битола, Е.Пелистер слави европска пролет!

Еурофарм Пелистер го обезбеди пласманот во осминафиналето во Европската лига каде што ќе игра против Нексе.

Македонскиот вицешампион одигра одличен натпревар и го декласираше грчкиот тим со 30:19. Со овој триумф Е.Пелистер ја заврши групата со пет победи, две ремија и три порази што беше доволно за второто место на табелата.

Атмосферата во преполната сала „Боро Чурлевски“ беше фантастична, а еден од најзаслужните беше голманот Мартон Секељ кој натпреварот го заврши со 15 одбрани, одбрани и седум седмерци. Мандалиниќ беше прв стрелец со седум гола, Табоада постигна шест, а Божиќ Павлетиќ шест.

Победникот на натпреварот беше решен после 12 минути игра во второто полувреме кога домаќините направија серија од 7:0 и поведоа со 17:10.

Од тој момент грчкиот претставник немаше сили да се врати во игра, па Е.Пелистер ја обезбеди победата.