Дома Фудбал Германија Јувентус носи големо засилување од Баерн

Јувентус носи големо засилување од Баерн

Тиаго Алкантара веќе седум години игра во дресот на Баерн Минхен, а германските медиуми пренесуваат дека тој би можел да ја смени средината по крајот на оваа сезона.

Овој 28-годишен играч од средниот ред на Баерн пристигна од Барселона летото 2013 година за 25 милиони евра. Тиаго има договор со Баварците до летото 2021 година, и на двапати ја отфрли можноста за продолжување на договорот.

Реномираниот „Билд“ денеска објави дека на крајот на сезоната Тиаго може да ги спакува куферите и да го напушти Баерн, а наводно голем интерес за Шпанецот покажува Јувентус.

Прв избор на Јувентус е Пол Погба, но преговорите со Манчестер Јунајтед не одат најдобро. Поради ова, Старата дама се повеќе размислува да го ангажира Тиаго Алкантара.

Тиаго одигра 27 натпревари за Баерн оваа сезона и е еден од најстандардните играчи на овој тим. Неодамна изјави дека сака нов предизвик во кариерата, а сигурно Јувентус е многу повеќе од тоа.

Но, дали клубовите ќе успеат да најдат заеднички јазик околу сумата на трансферот останува да видиме на крајот од сезоната.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

ПСЖ му нуди богатство на Кулибали

Пари Сент Жермен е силно заинтересиран за дефанзивецот на Наполи, Калиду Кулибали и спрема…