Дома Фудбал Останато Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Од Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале правна процедура за напуштање на Суперлигата.

Бирократскиот процес ќе трае неколку недели, а од италијанскиот клуб се решени дефинитвно да го напуштат проектот на Суперлигата.

Проектот првично беше објавен од 12-те најмоќни европски клубови во април 2021 и кој требаше да заврши со формирање на елитна лига пропадна после само неколу дена.

Сите клубови набрзо излегоа од проетот, а останаа единствено Реал Мадрид, Барселона и Јувентус.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Познато кога ќе продолжи холандското дерби

Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓ Холандската ф…