Дома Останати Кошарка НБА Јокиќ најдобар асистент во историјата на Денвер!

Јокиќ најдобар асистент во историјата на Денвер!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Денвер изминатата вечер славеше победап ротив Минесота со 122:118, а овој натпревар ќе го памети српскиот кошаркар Никола Јокиќ кој повторно беше незапирлив.

Јокиќ натпреварот го заврши со 31 поен, 13 асистенции и 11 скокови и тоа беше негов 14-ти трипл-дабл сезонава.

Исто така Јокиќ на овој натпревар стана најдобриот асистент во историјата на Денвер. Србинот сега е на бројката од 3.680 асистенции и зад себе го остави Алекс Инглиш.

Со оглед на формата на Јокиќ сигурно дека овој рекорд во иднина само ќе се зголемува и ќе биде потребно долго време за некој да го симне од тронот.

ОСТАНАТИ РЕЗУЛТАТИ:

Далас – Атланта 122-130

Њујорк – Вашингтон 105-116

Хјустон – Шарлот 117-122

Мемфис – Кливленд 115-114

Њу Орлеанс – Мајами 98-124

Оклахома – Индијана 126-106

Јута – Клиперс 126-103

Лејкерс – Сакраменто 111-116

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

„Бомба“ во НБА: Кајри Ирвинг побарал трејд!

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Ѕвездата на Бруклин …