Дома Останати Тенис Ѓоковиќ сигурно до пласман на осминафиналето на Ролан Гарос

Ѓоковиќ сигурно до пласман на осминафиналето на Ролан Гарос


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Новак Ѓоковиќ денеска се пласираше во осминафиналето на Ролан Гарос каде во три сета убедливо го совлада 32-годишниот Словенец Аљаж Бедене.

По еден час и 45 минути борба, Ѓоковиќ триумфираше со 3:0, по сетови 6:3, 6:3, 6:2, а следен ривал ќе му биде Аргентинецот Диего Шварцман, кој во третото коло го елиминира Бугаринот Григор Димитров исто така во три сета.

Ова беше четврта пресметка меѓу Ѓоковиќ и Бедене, прва по пет години и четврти Новак триумфира. Бедене во првиот сет одолеваше до шестиот гем, а потоа Новак направи брејк, со кој го реши во овој сет.

Слично беше и во вториот сет, Ѓоковиќ стигна до брејк во третиот гем, а потоа рутински го освои овој сет. Ѓоковиќ сервираше одлично и блиску до одземање на сервисот на Ѓоковиќ Словенецот беше на почетокот на третиот сет, но таа можност не ја искористи.

До крајот Новак немаше проблеми и мирно го приведе мечот кон крајот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Прекрасна вест: Мартина Навратилова го победи ракот!

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓ Една од најпознатите тенисер…