Дома Фудбал Лига на шампиони Што се случува со Левандовски? Рекордер e во Шпанија по – промашени шанси!

Што се случува со Левандовски? Рекордер e во Шпанија по – промашени шанси!

Минатата сезона, посебно до почетокот на Светското првенство, Роберт Левандовски беше главен играч на Барселона и веројатно најзаслужен за шампионската титула. Сепак сезонава полскиот голгетер е далеку од таа форма.

Средина сме од декември, заврши групната фаза во Лигата на шампионите, а тој има само девет гола на своето конто и само три од крајот на септември. Во Лигата на шампионите само еднаш се запиша во листата на стрелци. За споредба минатиот период истата година имаше двојно повеќе голови.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Исто така тој е рекордер по бројот на промашени шанси во шпанското првенство (16) и ако реализираше барем половина, Барса ќе беше лидер. Последен пат еден гол во групната фаза од Лигата на шампионите Левандовски постигна во сезоната 2011/2012 кога го носеше дресот на Борусија Дортмунд.

Се истакнува податокот и дека Португалецот Пепе како дефанзивец на Порто има два гола во Лигата на шампионите, еден повеќе од Левандовски.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Четири засилувања и „пеколен“ напад: Еве како ќе изгледа Милан следната сезона📷

Раководството на клубот од Бирмингем го награди Емери и му понуди нов договор кој ќе трае …