Дома Македонски спорт Шоу на Македонците во Унгарија: Блескаа Николов и Илиевски!

Шоу на Македонците во Унгарија: Блескаа Николов и Илиевски!

Maкедонските фудбалери имаа свој ден на натпреварот во Унгарија помеѓу Кишварда и Ујпешт во рамките од 17. коло во шампионатот на Унгарија.

Марио Илиевски и Бобан Николов беа творци на сите четири гола на Кишвардар во победата од 4:0. Младинскиот напаѓач беше стрелец на два гола и асистент за третиот, четвртиот со мајсторски волеј удар го постигна Николов кој во улога на асистент беше при првиот гол на Илиевски.

Лига Нации: Се освен прво место ќе биде катастрофа за Македонија! ↓↓↓

Натпреварот беше отворен уште во 34. минута кога по одличната акција и асистенцијата на Николов, Илиевски го отвори резултатот.

На стартот од вториот дел во 47. минута Илиевски асистираше на Навратил за 2:0. Само шест минути подоцна Илиевски го постигна својот втор гол за 3:0. По нешто повеќе од еден час игра Николов со волеј удар од 18 метри го постави конечниот резултат.