Дома Фудбал Репрезентации Шок за Меси: Конмебол може да го суспендира на две години!?

Шок за Меси: Конмебол може да го суспендира на две години!?

Лионел Меси е во центарот на вниманието овие денови поради острите обвинувања кон Конмебол за фаворизирање на Бразил на Копа Америка.

Бразил вчера стана шампион на Јужна Америка, а Меси и друштвото од „Кариоките“ беа елиминирани во полуфиналето.

После тој натпревар Аргентинците предводени од Меси тврдеа дека судијата Замбрано ги оштетил за два пенали. Меси не се смири ниту откако Аргентина го освои третото место.

Во натпреварот за трето место Аргентина го победи Чиле, а првата ѕвезда после натпреварот одби да го прими медалот за трето место.

„Одбив да го примам медалот бидејќи не сакам да бидам дел од оваа корупција. Но, не сакам да се потсетувам на тоа, туку на позитивниот начин на кој Аргентина го заврши настапот на Копа Америка“, гласеше изјавата на Меси.

Поради оваа негова изјава Конмебол може жестоко да го казни, барем така најавува „АС“.

Еден од најпознатите шпански медиуми објави дека Меси поради ваквите коментари со кои го руши реномето на конфедеранцијата и Копа Америка може да биде суспендиран на две години од дресот на „Гаучосите“.

Доколку тоа навистина се случи Меси би го пропуштил новото издание на Копа Америка наредното лето и квалификациите за Мундијалот во Катар кој се игра во 2022 година.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Мајсторите за трансфери потфрлија: Јувентус ова лето скоро ништо не погоди!

Управата на Јувентус изгледа од поодамна немала полош преоден рок од последниот. Јувентус …