Дома Македонски спорт Мак фудбал Шкупи, Силекс и Струга Трим Лум сакаат успешен настап на евросцената!

Шкупи, Силекс и Струга Трим Лум сакаат успешен настап на евросцената!

Денес три македонски екипи ќе настапат на европска сцена.


Србија многу најави, малку покажа - 9 ден ↓↓↓Шкендија со пораз ја отвори евросезоната за македонските клубови, Мура славеше во Скопје. Своите натпревар денес ќе ги одиграат Силекс, Струга Трим Лум и Шкупи.

Струга Трим Лум дебитира во Европа и нивни противники Лиепаја од Летонија од 16 часот. Ќе напоменеме и дека Струга гостува во овој дуел.

Во истиот термин на теренот на ФФМ Силекс ќе игра против Петрокуб од Молдавија. Кратовскиот клуб иако е второлигаш со победата во Купот на Македонија обезбеди излез на евросцената и ќе ја претстава Македонија.

Шкупи вечерва на хартија е фаворит на Арената „Тодор Проески“ против косовски Лапи, па ќе видиме дали чаирчани ќе ја оправдаа улогата. Шкупи долго време чека на европска победа, а во последните години во кои излегуваа беа елиминирани во првото коло. Сега со Гоце Седлоски на клупата се надеваат дека нема да биде така

КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА

16:00 ЛИЕПАЈА – СТРУГА ТЛ
16:00: СИЛЕКС – ПЕТРОКУБ
20:00: ШКУПИ – ЛАПИ

Фото: ФК Шкупи

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Масовна тепачка на дербито Зенит – Спартак🎥

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Денес се играше …