Дома Македонски спорт Мак ракомет Шведска го победи Иран со 20 разлика, Македонија не смее да изгуби за пласман во четвртфиналето

Шведска го победи Иран со 20 разлика, Македонија не смее да изгуби за пласман во четвртфиналето

Женската репрезентација на Македонија вечерва го игра натпреварот за пласман во четвртфиналето на Светскот орпвенство.

По натпреварот помеѓу Шведска и Иран кој се одигра од 18:30 часот. Математиката е јасна – Македонија не смее да изгуби. Исланѓаните на табелата се први и со обезбеден пласман меѓу осумте најдобри, Шведска сега ја презема втората позиција откако до победи Иран со 20 разлика (39:19).

Со оваа висока победа на Шведска паѓаат во вода математиките дека Македонија и со пораз може да се пласира во четвртфиналето.

Ако го победиме Исланд во натпреварот од 20:30 часот тогаш ние ќе поминеме во следната фаза како првопласирани, во случај да бидеме поразени ќе разигруваме за од 9-то до 12-то место.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Талески: Струга ќе биде вистински тест, знаеме за каков турнир се работи

Пред почетокот на новата сезона Вардар ќе го игра традиционалниот Меѓународен турнир во Ст…