Дома Македонски спорт Чурлинов: Се радувам што повторно сум во репрезентацијата

Чурлинов: Се радувам што повторно сум во репрезентацијата


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Македонија на 23-ти март ќе игра против Малта во рамките од квалификациите за Европското првеннство.

Дарко Чурлинов по повредата се враќа на списокот на селекторот, Благоја Милевски.

Дарко Чурлинов: “Имаме сила, веруваме во себе, така и ќе се поставиме”

„Навистина се радувам и среќен сум што по подолго време повторно ќе бидам дел од македонската репрезентација. Изминатите месеци поради повредата на мускулот беа тешки за мене, но сега повторно сум во натпреварувачка форма и се разбира дека тоа сакам да го пренесам на репрезентативните предизвици кои ни следуваат.

“Јас ги пропуштив последните три репрезентативни собири и навистина со нетрпение го очекувам собирот за почетокот на квалификациите за ЕП 2024. Речиси секојдневно сме во контакт со репрезентативните колеги и можам да потврдам дека го делиме истото чувство”.

“За нас, почетокот на квалификациите е многу важен. Фаворити сме против Малта, но тоа треба да го покажеме на терен. Имаме сила, веруваме во себе и така ќе се поставиме. Ќе се обидеме да го пренесеме на терен тоа што од нас го бара селекторот. Некогаш резултатите се добри, некогаш не, но целта е што подобро да ја претставиме Македонија и да постигнеме најдобар можен резултат. Ќе дадеме се од себе во овие квалификации и верувам дека можеме да направиме голема работа“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Милан ја сака младата француска ѕвезда

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓ Милан е силно заинтересиран …