Дома Фудбал Лига на шампиони Чудесниот Халанд пишува историја во ЛШ: Зад него останаа Раул и Мбапе!

Чудесниот Халанд пишува историја во ЛШ: Зад него останаа Раул и Мбапе!

Салзбург вчера успеа да освои бод против Наполи и така ги задржа шансите дека некако би можел да дојде до нокаут фазата.

Италијанците со победа можеа да го обезбедат своето место во наредната даза, но не успеаа во тоа, а гостите први стигнаа до предност кога Халанд погоди за 1:0.

Пред крајот на првото полувреме Лозано донесе изедначување за Наполи, иако избраниците на Анчелоти напаѓаа во второто полувреме не успеаа да постигнат уште еден гол.

Она што е интересно е што напаѓачот на Салзбург, Ерлинг Халанд испиша нова страница во фудбалската историја.

За Халанд ова беше седми гол во првите четири натпревари, со тоа стана првиот играч во историјата на ова натпреварување на кого му успеало нешто вакво.

Тој е само четвртиот играч во историјата на кого му успеало да постигне гол во првите четири натпревари и така се придружи на Зе Карлос, Алесандро Дел Пиеро и Диего Коста.

Сепак, никој од овие тројца не успеал да постигне седум гола.

Халанд ги престигна Раул и Мбапе кои постигнаа по шест голови за Реал и Монако кога беа тинејџери. Раул и Мбапе во цела сезона постигнаа шест, а Халанд само во четири натпревари.

Со овие седум гола Халанд е и прв стрелец во најелитното европско натпреварување, зад него следи Роберт Левандовски со пет постигнати гола.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Офанзивен и моќен тим: Најдобрата 11-ка од странците кои играле во Премиер лигата (ФОТО)

Во месецот кој само што започна ќе се вратат најдобрите првенства во Европа, а помеѓу нив …