Дома Фудбал Останато Чеферин го брани ПСЖ и го нападна Реал: Нема да кажуваат што да прави УЕФА

Чеферин го брани ПСЖ и го нападна Реал: Нема да кажуваат што да прави УЕФА

Првиот човек на УЕФА, Александар Чеферин се огласи на темата околу новиот договор на Килијан Мбапе.

Мбапе го одби Реал и се одлучи да ја прифати милионската понуда од ПСЖ, па тоа создаде лавина реакции во Шпанија. Првиот човек на Примера, дури и упати жалба до УЕФА.

Бурно реагираше и Реал Мадрид, кој ја обвини УЕФА дека го штити ПСЖ во непочитувањето на Финансискиот фер-плеј.

„УЕФА има прилично строги правила за финансиски фер-плеј. Тие што ќе ги почитуваат ќе играат на нашите турнири, другите не. Ниту Реал ниту кој било друг клуб нема да ни каже што да правиме. Да, тие се револтирани поради тоа што не го реализираа трансферот, но нивната понуда не беше многу различна од понудата на ПСЖ до Мбапе “, изјави Чеферин.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Роналдо: Да не беше Спортинг ќе работев во Мекдоналдс, морам да се оддолжам на тој клуб

Додека се шпекулира каде Роналдо би можел да игра во следната сезона, тој самиот откри во …