Дома Останати Ракомет Червар најдобар тренер од екс-ју земјите за 2020!

Червар најдобар тренер од екс-ју земјите за 2020!

cervar

За најдобар тренер на екс-ју просторите за сезоната избран е Лино Червар. Во анкетата на специјализираниот сајт за ракомет „Балкан-Хендбол“ Червар доби најголем број на гласови.

Червар ја победи конкуренцијата најмногу поради тоа што го освои Европското првенство во 2020 година. Инаку ова е втор пат Червар да ја добие оваа награда. Претходно беше избран во 2014 година.

Наградата се доделува од 2013, а од тогаш најмногу ја освојуваше Веселин Вујовиќ дури три пати.

НАЈДОБРИТЕ ТРЕНЕРИ:

2013 – Драган Аџиќ
2014 – Лино Червар
2015 – Веселин Вујовиќ
2016 – Веселин Вујовиќ
2017 – Веселин Вујовиќ
2018 – Велимир Петковиќ
2019 – Данило Брестовац
2020 – Лино Червар

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Пандев по голот: Имам 37 години ама правам се за да помогнам на тимот

Вчера Џенова го победи СПАЛ со 2:0 и така направи еден чекор напред кон опстанокот во лига…