Дома Топ вести Челзи и Бенфика во последните моменти од преодниот рок го срушија рекордот на Грилиш

Челзи и Бенфика во последните моменти од преодниот рок го срушија рекордот на Грилиш


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Буквално во последните моменти од преоднит рок Челзи и Бенфика успеаа да ги средат документитер за најскапиот трансфер во историјата на англискиот фудбал.

Бенфика го продаде најдобриот млад фудбалер од последното СП за сума од 120 милиони евра и така го сруши рекордот кој го држеше Џек Грилиш со 118 милиони евра.

Енцо со Челзи се договори за плата од 10 милиони евра по сезона и договор до 2030 година. Клубовите се договорија точно на еден час пред истекот на преодниот рок, па беа во трка со времето да завршат се на време.

На крајот и успеаа, а официјалното соопшение го објави Бенфика. Треба да се знае дека 25% од споменатите 120 милиони евра ќе добие Ривер Плејт. Челзи во последните два преодни рока на трансфери потроши над 600 милиони евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Како се создаде новиот македонски дрес – дизајнерот Мартин од „Некст Tајм“ ги открива деталите!

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Новите дрес…