Дома Фудбал Англија Челзи избран за најдобар англиските клуб во изминатата декада

Челзи избран за најдобар англиските клуб во изминатата декада

Институтот за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) го избра најдобриот тим во Англија во последната декада, а изборот за многумина е изненадување.

Манчестер Сити е најтрофејниот клуб во тој период со 14 освоени титули, но тие според ИФФХС не се најдобриот клуб. Челзи со осум заврши пред нив. Ваквиот избор веројатно е поради тежината на трофеите, од тие осум трофеи на Челзи три се европски. Една во Лигата на шампионите во 2012 и уште две во Лигатан а Европа.

„Граѓаните“ од друга страна имаа само домашни успеси, па веројатно тоа е главната причина.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Чави веќе започна преговори со Барселона

Каталонски „Спорт“ ексклузивно пренесува дека Барселона започнала преговори со Чави Ернанд…