Дома Фудбал Останато Хрватите го решија проблемот со судиите: Германци ќе го судат големото дерби, познато и колку ќе ги платат

Хрватите го решија проблемот со судиите: Германци ќе го судат големото дерби, познато и колку ќе ги платат

Крајот на овој месец во Хрватска ќе го одбележи дуелот меѓу Хајдук и Динамо, кој е закажан за 30 март на Пољуд во Сплит, а тоа ќе биде еден од клучните натпревари во трката за титулата, што е многу интересно оваа сезона во локалниот шампионат.

За регуларноста на овој натпревар да биде на највисоко можно ниво, одлучено е на натпреварот помеѓу Хајдук и Динамо правдата да ја делат странски судии.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Неодамна се појави информација дека може да биде ангажиран најдобриот српски судија Срѓан Јовановиќ, но изборот падна на германскиот судија, 39-годишниот Даниел Зиберт.

Тој е еден од 33-те судии кои припаѓаат на елитната група на УЕФА и редовно судат во Бундеслигата, па беше неопходно да се издвојат значителни финансиски средства за неговото доаѓање на хрватското дерби.

Хрватскиот „Индекс“ денеска откри дека на Зиберт за овој ангажман во хрватското дерби ќе му бидат исплатени шест илјади евра, а на неговите двајца помошници по три илјади. Претходно тој беше ангажиран и во Грција каде ја делеше правдата на натпреварот меѓу Панатинаикос и ПАОК.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Жена навивач на Борусија направи срамен потег, се бара да и се забрани влез на стадионот 🎥

Eкипата на Борусија Дортмунд вчера го победи Атлетико Мадрид со 4:2 и така се пласираше во…