Дома Фудбал Англија Халанд повторно испиша историја: Ниту еден играч од Премиер лигата не постигнал 45 гола во една сезона

Халанд повторно испиша историја: Ниту еден играч од Премиер лигата не постигнал 45 гола во една сезона

Норвешкиот напаѓач Ерлинг Халанд испиша нов историски момент со голот кој го постигна во вчерашната победа против Баерн Минхен од 3:0.

Тој гол за Халанд беше 45-ти во сите натпреварувања. На ниту еден фудбалер од Премиер лигата не му успеало претходно да дојде до оваа бројка на голови во еден актуелна натпреварувачка сезона, а Халанд сигурно ќе постави и нов рекорд бидејќи до крајот на сезоната има уште два месеци.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Во Премиер лигата Халанд постигна 30 голови и е блиску да стане најдобар стрелец во една сезона на сите времиња за такво нешто потребно е да постигне најмалку пет гола на последните девет натпревари.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Oдложен натпревар во Ла Лига

Натпреварот од 26. коло во шпанската Примера помеѓу Гранада и Валенсија кој требаше да се …