Дома Фудбал Лига на шампиони ГОЛ-МАШИНА: Халанд најбрзо до 15 голови во ЛШ

ГОЛ-МАШИНА: Халанд најбрзо до 15 голови во ЛШ

Норвешкиот напаѓач Ерлинг Халанд продолжува да испишува историја во Лигата на шампионите кога се стрелците во прашање.

Денес Халанд ја доведе Борусија Дортмунд до водство против Клуб Бриж и на тој начин стана играчот кој најбрзо стигнал до 15 гола во најелитното европско натпреварување.

За да постигне 15 гола на Халанд му беа потребни само 12 натпревари, а тоа го направи на свои 19 години. Вкупно во дресот на Борусија Дортмунд Халанд има 32 гола на 31 натпревар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Голеада на „Олд Трафорд“: Јунајтед го елиминира Ливерпул🎥

Манчестер Јунајтед и Ливерпул одиграа фантастичен меч со пет гола во ФА Купот, а на крајот…