Дома Останати Фјури во свој стил пред големата борба: За него сум како Ѓоковиќ на Вимблдон

Фјури во свој стил пред големата борба: За него сум како Ѓоковиќ на Вимблдон

Во Саудиска Арабија вечерва ќе се одржи една од најспектакуларните боксерски претстави оваа година. Тајсон Фјури ќе ги вкрсти ракавиците со поранешниот шампион во УФЦ, Франсис Нгану.

Фјури на прес-конференцијата борбата ја најави во свој стил и со споредба со Новак Ѓоковиќ објасни зошто се гледа како фаворит.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


„Нгану не може многу да понуди. Тоа е како шампион во пинг понг да игра против Новак Ѓоковиќ во финале на Вимблдон. Боксот е повеќе од физичка пресметка, тоа е џентлменски спорт и со мајсторија се доаѓа до нокаут. Ќе го нокаутирам веднаш, не сме платени за долги борби“, изјави Фјури.

Во кариерата Фјури има 33 победи и едно реми, а по борбата со Нгану го очекува меч со Александар Усик во боба за обединување на појасите во тешка категорија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Надал елиминиран во првото коло на „Ролан Гарос“

Рафаел Надал кој е рекордер на Ролан Гарос,годинава го заврши турнирот уште  во првото кол…