Дома Видео Фудбалерка на Англија постигна ретко виден гол 🎥

Фудбалерка на Англија постигна ретко виден гол 🎥

Женската фудбалска репрезентација на Англија се пласираше во финалето на Европското првенство откако вчера ја декласираше Шведска во Шефилд со 4:0.

Англија игра навистина одличен фудбал, го докажаа тоа фудбалерките на оваа селекција и во полуфиналето, па сега ќе имаат прилика да се борат за трофејот. Во мечот со Шведска беше постигнат и еден од најубавите голови оваа година. Станува збор за голот на Алесија Русо на 20-тина минути до крајот за водство од 3:0.

Со грб свртена кон голот Русо немаше премногу избор покрај две противнички фудбалерки, но покажа вистинско мајсторство во оваа ситуација. Се одлучи да се обиде со пета, а топката покрај голманката на Шведска заврши во мрежата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Видео

Проверете

Бразилска магија: Пакета со супер потег „залепи“ топка која леташе 40 метри 🎥

На вчерашниот натпревар помеѓу Вест Хем и Андерлехт од Конференциската лига, Бразилецот Лу…