Дома Трансфер зона Французите дознаваат: Капитенот и Пасторе заминуваат од ПСЖ, следна дестинација – Серија А!

Французите дознаваат: Капитенот и Пасторе заминуваат од ПСЖ, следна дестинација – Серија А!

pastore silva cavani

Француските медиуми најавуваат бурно лето во Париз.

Уште од елиминацијата во Лигата на шампионите од Реал Мадрид познато е дека ќе има промени на кормилото и дека заминувањето на Унаи Емери е неминовно бидејќи не направи исчекор во Лигата на шампионите. Очекувањата се него да го наследи Томас Тухел.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Но, изгледа дека ќе има промени и во играчкиот кадар.

Радиото „РМС“ дознава дека оваа сезона е последна во клубот за капитенот Тиаго Силва и играчот за врска Хавиер Пасторе.

Двајцата во „градот на светлината“ пристигнаа од Италија, Аргентинецот од Палермо во 2011 година, Бразилецот од Милан една година подоцна.

Низ медиумите веќе некое време се појавуваат инфоромации дека и едниот и другиот би можеле да се вратат на Апенините. Се шпекулира дека Силва би можел да се врати во Милан, додека Пасторе уште од зимскиот преоден рок се поврзува со Интер.

Веста за заминувањето од ПСЖ надвор од медиумскиот простор од француското говороно подрачје ја лансираше преку Твитер Џонатан Џонсон, новинар кој работи за „ЕСПН“ и е задолжен за Лига 1 и случувањата во францускиот фудбал.


Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Јунајтед донесе конечна одлука за Марсијал

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ентони Марсијал сигурно ќе го напушти клубот на крајот н…