Дома Фудбал Лига на шампиони Финалето на ЛШ во 2026 ќе се игра во Будимпешта

Финалето на ЛШ во 2026 ќе се игра во Будимпешта

Извршниот комитет на УЕФА денеска донесе одлуки за градови домаќини на финалните дуел во 2026 и 2027 година.

Финалето од најелитното европско натпреварување во 2026 година ќе се игра во Будимпешта на „Пушкаш Арената“. Финалето во 2027 година е најавено да се игра во Милано, но оваа одлука е суспендирана до септември кога од Фудбалската федерација на Италија треба да достават план за реновирање на „Сан Сиро“.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Финалето во 2026 година од Лига Европа ќе се игра во Истанбул на Бешикташ Парк, а во 2027 во Франкфурт.

Конференциската лига во 2026 година ќе се игра во Лајпциг на Ред Бул Арена, а во 2027 во Истанбул на Бешикташ Парк.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Погба е скршен: Мртов сум, не постојам! 🎥

Славниот Пол Погба ја шокираше јавноста со своето излагање пред ТВ камерите. Францускиот г…