Дома Фудбал Англија Филмска приказна: Џејми Варди го направи она што не го направил никој претходно!

Филмска приказна: Џејми Варди го направи она што не го направил никој претходно!

Напаѓачот на Лестер Џејми Варди може да добие своја филмска приказна.

Пред десет години Варди играше аматерски фудбал и дојде до својот прв трофеј во пониските англиски лиги. После епизодите во Халифкас и Флитвуд направи трансфер во Лестер и така започна една убава фудбалска историја.

Со Лестер Варди заврши прв во Чемпионшиш, ја освои Премиер лигата, а сезонава и ФА Купот. Покрај трите големи клупскји трофеи во Англија ги освојуваше и наградите а најдобар играч и стрелец. Еден податок посебно го свртува вниманието.

Џејми Варди е единствен фудбалер во историјата кој играл во сите 14 рунди на ФА Купот.
Најстарото фудбалско натпререварување има 14 рунди, а од првата рунда започнуваат аматерските клубови. После квалификациите доаѓа главната рунда и се приклучуваат професионалните клубови.

Значи Варди во својата кариера играл во сите шест рунди од квалификациите и осум главни рунди на крајот и го освои најсторото натпреварување во светот.

За Лестер собра 306 натпревари и постигна 136 голоови и стана вистинска икона на овој клуб.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Херојот на Рома од финалето во Конференциската лига ја „украде“ веспата на Мурињо 🎥

Николо Заниоло стана херој на Рома, откако постигна гол во финалето против Феенорд во Конф…