Дома Останати Федерер открива: Зошто играме подолго? Се е многу полесно и растат наградните фондови

Федерер открива: Зошто играме подолго? Се е многу полесно и растат наградните фондови

0
federer

Рожер Федерер даде интересен одговор на прашањето зошто денес тенисерите играат подолго отколку нивните претходници.

Швајцарецот има 36 години и понатаму е еден од најдобрите тенисер во светот, сеуште освојува Грен слемови, а освен него доминира и Рафаел Надал кој исто така е еден од ветераните на овој спорт.

„Наградните фондови растат, можеби тоа е еден од мотивите да продолжиме да играме. Исто така, играчите остануваат здрави бидејќи повеќе вложуваат во масажи, терапии, опоравување…Турнирите и АТП нас ни обезбедуваат подобри услови. Многу полесно се патува, отколку порано, имаме директни летови. Сето тоа ни ја олеснува работата и ни овозможува да играме подолго“, изјави Федерер.

Федерер во средата се пласираше во осмина финалето на Мастерсот во Шангај каде што ќе игра против Александар Долгополов.

Прочитајте поврзани статии
Повеќе S. D.
Load More In Останати

Проверете

Шок за преубавата тенисерка – На Марија Шарапова и се заканува затворска казна!

На познатата убава тенисерка Марија Шарапова и се заканува казна затвор и тоа во Индија. Т…