Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО УЕФА ќе му го одземе домаќинството на Билбао за ЕП

УЕФА ќе му го одземе домаќинството на Билбао за ЕП

Европското првенство летово нема да се игра на стадионот „Сан Мамес“ во Билбао, откако УЕФА денес му ја одзеде организацијата.

Билбао требаше да биде еден од 12 градови домаќини на ЕП, кое ќе се одигра летово во период од 11 јуни до 11 јули.

УЕФА инсистираше дека стадионите мора да ги отворат вратите барем за минимален број на навивачи.

Амстердам, Баку, Букурешт, Будимпешта, Копенхаген, Рим, Глазгов, Лондон и Санкт Петербург се согласија, додека Билбао, Даблин и Минхен уште не се согласија на такво нешто.

УЕФА го одреди 23 април како конечен рок, но организаторите од Билбао мораа да се откажат затоа што нема да можат да дадат гаранции.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Хрватска го објави списокот за ЕП

Покрај Белгија која прва го објави списокот за Европското првенство, тоа го направи и Хрва…