Дома Фудбал Останато УЕФА пронајде компезација: Суперкупот на Европа во Турција?

УЕФА пронајде компезација: Суперкупот на Европа во Турција?

Финалето во овогодинешниот Суперкуп на Европа кое требаше да се игра во Белфаст ќе биде преместено во Истанбул, градот кој требаше да биде домаќин на финалето во Лигатан а шампионите.

Истанбул требаше да ги пречека двата најдобри тима на „Стариот континент“, но одлуката на крајот падна Сити и Челзи да играат на „Драгао“ во Португалија.

Турците секако ќе добијат материјална оштета поради трошоците за организација во изминатите месеци, но УЕФА дополнително им излезе во пресрет и им дозволила да го организираат Суперкупот кој е планиран да се одигра кон крајот на летото.

И во него би можеле да гледаме дуел на две англиски екипи затоа што Манчестер Јунајтед во финалето од Лигата на Европа игра против Виљареал.

Финалето во Лигата на шампионите е закажано за 29. мај.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

„Историски момент беше денес да се гледа Македонија, срцето ми е полно за Пандев“

Марио Ѓуровски како што најавивме е дел од нашиот експертски кој ги коментира натпреварите…