Дома Фудбал Лига на шампиони УЕФА потврди: Пеналот на ПСЖ против Њукасл бил подарок!

УЕФА потврди: Пеналот на ПСЖ против Њукасл бил подарок!

Голема бура од реакции предизвика вчерашниот пенал на ПСЖ кој во гол го претвори Килијан Мбапе за 1:1 против Њукасл во 97. минута.

Од таборот на англискиот тим жестоко реагираа сметајќи дека пеналот е подарен. Главниот судија на теренот, Симон Марчињак во прв момент не досуди најстрога казна, но тоа го направи по прегледувањето на ВАР снимката.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Кај Њукасл најмногу реагираа затоа што топката претходно го погодува Ливерменто во телото, па потоа во раката.

Дел до медиумите денес пренесуваат дека УЕФА ја признала грешката и појаснила дека ако топката претходно била одбиена од телото на одбранбениот играч играњето со рака не може да се санкционира со најстрога казна.

Дека од Европската куќа на фудбалот ја потврдуваат грешката е што Квајтовски (вчерашниот ВАР судија) денес требаше да биде во ВАР собата на дуелот Реал Сосиедад – Салзбург, меѓутоа експресно бил сменет.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Ѓоковиќ номиниран за уште едно престижно признание – брка рекорд на Федерер!

Новак Ѓоковиќ е номиниран е за наградата „Лауреус“ за најдобар спортист во светот. Најдобр…