Дома Фудбал Останато УЕФА одлучи: Трабзон исфрлен од европските натпреварувања

УЕФА одлучи: Трабзон исфрлен од европските натпреварувања

Tурски Трабзон е суспендиран од европските натпреварувања на една сезона поради кршење на финансискиот фер-плеј.

На тој начин Трабзон нема да може да биде дел од европските натпреварувања во наредната или сезоната 2021/2022 доколку оствари право за настап преку домашното првенство.

Од УЕФА одлуката ја образложуја со тоа штоа Турците не успеале да ги исполнат условите во договорот постигнат во 2016 година кога е и утврдени кршење на финансискиот фер-плеј.

Ќе потсетиме ФФП беше воведен во 2011 година за да се спречи трошењето на големи суми и клубовите повеќе да се насочат кон она што можат сами да го произведат.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Урнебесно: Навивачот кој чукаше на дупнат тапан на стадионот, беше атракција и во центарот на Букурешт🎥

Македонскиот навивач со својот дупнат тапан ги освои социјалните мрежи, чукаше на него на …