Дома Фудбал Останато УЕФА казни 4 клуба поради Финансиски фер-плеј – два се од соседството!

УЕФА казни 4 клуба поради Финансиски фер-плеј – два се од соседството!

Европската куќа на фудбалот денес санкционираше четири клубови за непочитување на правилата на Финансиски фер-плеј.

Од УЕФА соопштија дека донесле решение да ги казнат албанска Тирана, српската Војводија, казакстански Иртиш и швајцарскиот Сион.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Првите два клуба, Тирана и Војводина, ќе добијат само финансиска казна од 215.000 евра, кои ќе им бидат запрени од заработените пари од евротурнирите.

Иртиш ќе треба да плати 440.000 евра и клубот нема да може да учествува во европските турнири следната сезона кога ќе се квалификувафа (казната важи до 2021 година).

Сион ќе пак ќе добие казна од 235.000 евра, плус забрана за играње во Европа во следната сезона кога ќе се квалификува (казната важи до 2020 година).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Шокантни сцени во Серија А, фудбалер на Рома доби срцев удар

Стоперот на Рома, Еван Ендика на мечот против Удинезе колабираше во моментот кога топката …