Дома Фудбал Англија УЕФА ги менува правилата поради Челзи?

УЕФА ги менува правилата поради Челзи?


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Европската куќа на фудбалот (УЕФА) наскоро планира да ги промени правилата за трансфери затоа што Челзи пронајде „дупка“ која ја искористи за да ангажира голем број фудбалери.

УЕФА е подготвена да ја затвори „дупката“ која на Челзи му овозможи да потпишува договори долги седум-осум години и така да ги одложи трошоците.

Голем број англиски гиганти го нападнаа тимот од Лондон дека се обидува да ги заобиколи правилата на Финансискиот фер-плеј со користење на амортизација на трошоците.

ФИФА одредува максимална должина на договор до пет години, но постојат исклучоци, кои ги искористи Челзи за да купи неколку засилувања.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Кукуреља 70 милиони? Никој повеќе не може да го гледа

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Минатото лето Челзи …